Yeni Geliştirilen Yapay Zeka Modeli Depremleri Tam Bir Hafta Öncesinden Tahmin Edebiliyor!

Teksas Üniversitesi araştırmacıları, ülkemizin ve dünyanın tehlikeli gerçeklerinden olan depremler için önemli bir çalışma gerçekleştirdi. Araştırmacı ekip, yeni geliştirdikleri bir yapay zeka modeli ile bazı depremlerin bir hafta öncesinden tahmin edilebildiğini açıkladı. 

Detaylar ?

ABD’nin Teksas Üniversitesi’nde Sismoloji alanında görevli araştırmacılar, depremlerin daha öncesinden tahmin edilmesi adına yeni bir yapay zeka modeli geliştirdiklerini duyurdu.

Amerika Sismoloji Derneği Bülteni Dergisi’nde yayımlanan makaleye göre, makine öğrenimi prensibiyle çalışan yeni teknoloji 7 ay boyunca Çin’de yapılan testlerin büyük bir kısmını başarıyla geçti.

Geliştirilen yapay zeka algoritması, Uzak Doğu devletinde yaşanan 320 kilometre uzaklıktaki 14 depremin konumunu ve şiddetini bir hafta öncesinden tahmin etti.

Öte yandan algoritmanın yanıldığı bazı noktalar da oldu. Test boyunca birkaç sarsıntıyı tam olarak doğru tahmin edemeyen yapay zeka, bir deprem tahmini çalışmasında da 8 kez yanlış alarm verdi.

Araştırmacılar, henüz tam olarak kusursuz çalışmayan algoritmanın yüzde 70 oranında doğru tahminler yaptığını açıkladı.

Birçok uzmana göre söz konusu yüzde 70’lik başarı oranı, depremleri günler öncesinden tahmin edebilme noktasında oldukça sevindirici bir sonuç.

Teksas Sismolojik Ağ Programı (TexNet) Direktörü Alexandros Savvaidis:

‘Yüzde 70 bile çok büyük bir sonuç. Can kayıplarını ve ekonomik kayıpları azaltabilir. Dünya çapında deprem hazırlığı konusunda büyük bir gelişim sunma potansiyeli taşıyor.’

Başarılı yapay zeka modelinin geliştiricileri, mevcut algoritmanın dünya çapında deprem tahmin yapması ve doğruluk oranını arttırması için yürüttüğü çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x