Keşmir krizinde yeni perde… Pakistan, Hindistan’ın kararını BM’ye taşıyacak

Hindistan Yüksek Mahkemesi, hükümetin Pakistan’la itilaflı bölge olan Cammu Keşmir’in özel statüsünü kaldırma kararını onadı.

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Başbakan Narendra Modi hükümeti tarafından 2019’da kabul edilen Cammu Keşmir’in özel statüsünün kaldırılması yönündeki kararını anayasaya uygun buldu.

Mahkemenin 5 yargıçlı anayasa heyeti, hükümetin Ladakh bölgesinin Cammu Keşmir’den ayrılması kararını da destekledi. Başyargıç Dhananjaya Yeshwant Chandrachud, hükümetten Cammu Keşmir’in eyalet statüsünün “mümkün olan en kısa sürede” yeniden tesis etmesini istedi.

Chandrachud, bölgede Eylül 2024’e kadar seçimlerin düzenlenmesini hükmetti.

Modi de X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, yüksek mahkemenin kararından memnun olduğunu bildirdi.

ON YILLARDIR SÜREN KRİZ

Pakistan ise kararı tanımayacağını duyurdu. Pakistan hükümetinden yapılan açıklamada, kararın “yasa dışı” olduğu belirtilerek konunun BM’ye taşınacağı kaydedildi.

Pakistan, Hindistan ve Çin’in arasında yer alan Keşmir, Hindistan alt kıtasının 1947’deki bölünmesinden bu yana Hindistan ve Pakistan arasındaki anlaşmazlığa konu oluyor. Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947’de Pakistan’a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan ile birleşmeye karar vermişti.

Hindistan yönetimi, anayasanın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir’e özel statü tanıyan hükümlerini 5 Ağustos 2019’da iptal ederek bölgeyi merkezi yönetimin doğrudan hükmettiği “Birlik Toprağı” statüsüne indirmişti. Ardından bölge toprakları, 31 Ekim 2019’da resmen merkeze bağlı Cammu Keşmir ve Ladakh olmak üzere ikiye ayrılmıştı.

1947’den bu yana Cammu Keşmir’in yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasası da kaldırılmıştı. Müslümanlar, bu nedenle merkezi yönetimin bölgeye Hindu çoğunluğu yerleştirerek bölgenin demografisini değiştirmesinden endişe duyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x