Fed Tutanakları’nın Ardından Altın Fiyatları İçin Sıradaki Hamle Ne?

Aralık para politikası toplantı tutanaklarına göre, Federal Reserve bu yıl içinde faiz oranlarını düşürmeye hazır. Fed bunun sinyalini vermeye devam etse de altın fiyatları önemli bir satış baskısı altında kalmaya devam ediyor.

Fed Tutanakları: Fed para politikasını gevşetmek için acele etmeyecek!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Merkez Bankası geçen ay faiz oranlarını değiştirmedi. Ayrıca, güncellediği ekonomik projeksiyonlar Komite’nin 2024 yılında potansiyel olarak üç faiz indirimi gördüğünü gösterdi. Bununla birlikte tutanaklar, faizler düşecek olsa da, Fed’in yakın zamanda para politikasını gevşetmek için acele etmediği de ortaya koydu. Bu bağlamda tutanaklarda yetkililer şu hususların altını çizdi:

Neredeyse tüm katılımcılar, enflasyon görünümlerindeki iyileşmeleri yansıtan temel projeksiyonlarının, federal fon oranı için daha düşük bir hedef aralığının 2024 yılı sonuna kadar uygun olacağını ima ettiğini belirtti. Bazıları da koşulların hedef aralığını şu anda öngördüklerinden daha uzun süre mevcut değerinde tutmayı gerektirebileceğini gözlemledi. Katılımcılar genel olarak para politikası kararlarının alınmasında dikkatli ve verilere bağlı bir yaklaşımın sürdürülmesinin önemini vurguladı. Ayrıca, enflasyonun açıkça Komite’nin hedefine doğru sürdürülebilir bir şekilde düşene kadar politikanın bir süre daha kısıtlayıcı bir duruşta kalmasının uygun olacağını teyit ettiler.

Fed, enflasyon tehdidi konusunda tetikte olmaya devam ediyor

Altın fiyatları Fed’in para politikası toplantı tutanaklarına fazla tepki vermedi. Spot altın biraz satış baskısı gördü ve fiyatlar 2.050 dolarlık ilk direncin altına düştü. ABD merkez bankası enflasyon tehdidi konusunda tetikte olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, tutanaklar bazı komite üyelerinin risklerin hafiflemeye başladığını gördüğünü gösterdi. Tutanaklarda, şu hususları ön plana çıktı:

Katılımcılar enflasyona yönelik yukarı yönlü risklerin azaldığını görüyorlar. Ancak enflasyon hala Komite’nin uzun vadeli hedefinin oldukça üzerinde olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca, fiyat istikrarına yönelik ilerlemenin durması riski devam ettiğini vurguluyorlar.

Tutanaklar ayrıca Fed’in kısıtlayıcı para politikalarını sürdürmesi nedeniyle ekonomiye ilişkin artan endişeler de ortaya koydu. Bu doğrultuda, “Birkaçı, Komite’nin önümüzdeki dönemde ikili hedefleri arasında potansiyel olarak bir ödünleşme ile karşı karşıya kalabileceğini öne sürdü” denildi.

Altın fiyatları için kısa vadeli görünüm

Kısa vadede, altın yatırımcıları Fed’in faiz indirimlerine ilişkin değişen beklentilere yanıt olarak pozisyonlarını ayarlıyor. CME Group’un FedWatch aracı, Mart ayında faiz indirimi ihtimalini %90’dan %72’ye düşürdü. Bu da piyasa duyarlılığında gözle görülür bir değişimi yansıtıyor. Faiz indirimi beklentilerindeki bu değişiklik, yatırımcıların altının yükseliş trendini yeniden değerlendirmesine yol açtı. Bu yüzden altın fiyatları potansiyel olarak aşağı yönlü bir ayarlamaya neden oluyor. Piyasa önümüzdeki günlerde gelişen ekonomik verilere ve Fed sinyallerine tepki vermeye devam edecek.

Altın fiyatları teknik analizi: Piyasa bir karar noktasında!

Piyasa analisti James Hyerczyk, altının teknik resmini şu şekilde değerlendiriyor. Mevcut altın piyasasında, fiyatın 2.047,41 dolar seviyesinde olması nedeniyle temkinli bir yükseliş eğilimi söz konusu. Bu seviye, 200 günlük hareketli ortalama olan 1.961,68 doların üzerinde yer alıyor. Dolayısıyla olumlu bir eğilime işaret ediyor. Ancak piyasa, 2.009,54 dolar ve 2.009,00 dolar civarında bir destek kümesine yaklaştı. Bu yüzden kritik bir dönüm noktasıyla karşı karşıya. Bu bölgenin başarılı bir şekilde test edilmesi teknik bir sıçramaya yol açarak yükseliş duruşunu güçlendirebilir.

Altın fiyatları günlük grafik

Tersine, 2.009,00 dolar seviyesinin altına inmesi muhtemelen piyasanın momentumunu değiştirecektir. Bunun da potansiyel olarak aşağı yönlü hareketi hızlandırması olası. Bu hassas denge nedeniyle piyasa kilit bir karar noktasında duruyor. Anlık altın fiyat hareketlerinin kısa vadeli trendi belirlemesi muhtemel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir