CANLI BLOG | ABD Dışişleri Bakanı İsrail’e gidiyor; Filistin Cumhurbaşkanı ile de görüşecek

T24 Dış Haberler

İsrail-Hamas savaşı 6. gününe girerken Gazze’de yerinden olan insanların sayısı 383 bini aştı. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün ülkeye desteğini göstermek için İsrail’de olacak. Blinken, yarın da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de görüşecek. 

Çatışmaların 1. günü | Hamas, Gazze’den İsrail’e yüzlerce roket atarak “Aksa Tufanı” operasyonunu başlattı; Netanyahu “savaştayız” dedi

Çatışmaların 2. günü | İsrail ordusu ve Hamas arasındaki çatışmalar sürüyor; Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 413’e çıktı

Çatışmaların 3. günü | İsrail, Gazze Şeridi’ni “Tamamen abluka altına alma” emri verdi; Hamas merkezlerine “kapsamlı” saldırılar düzenlendiğini duyurdu

Çatışmaların 4. günü | Gazze Şeridi karanlığa gömüldü; Netanyahu, Hamas’a verilen karşılığın “yeni başladığını” söyledi

Çatışmaların 5. günü | İsrail gece boyunca Gazze’ye bomba yağdırdı; Netanyahu, “Hamas IŞİD’den kötü” dedi

Bombalanmaya devam eden Gazze’deki tek elektrik santralinin dün itibariyle yakıtı bitti. İsrail’in komple abluka kararı dahilinde elektrik sağlamayı bıraktığı Gazze’de insanlar artık jeneratörleri varsa bile yakıt bulmak için mücadele vermek durumunda kalacak. Birleşmiş Milletler, Gazze’deki sivillere gıda, yakıt ve su ulaştırılmasına izin verilmesi için çağrıda bulundu.

Elektriklerin gitmesi, Gazze’deki insani krizin derinleşmesi tehlikesini de beraberinde getiriyor. Bölgedeki hastaneler elektriksiz kalırsa yaralılar ve hastalar hayatını kaybedebilir.

Beyaz Saray; İsrail, BM ve Mısır ile Gazze’ye bazı yardımların girebilmesi ve sivillerin çıkabilmesi için görüşme halinde olduklarını belirtti. 

İsrail’de kurulan savaş dönemi kabinesi kapsamında muhalefet lideri ve eski Savunma Bakanı Benny Gantz, Hamas’a karşı savaşı yönetmekle görevlendirildi. Savunma Bakanı Yoav Gallant, “Hamas’ı dünya yüzünden silme” sözü verdi. 

İsrail’in Gazze’ye başlatması beklenen kara harekatı için sınırda askeri yığınak da devam ediyor. 

İşte savaşın 6. gününde dakika dakika tüm gelişmeler…

08.29 | Blinken, Cuma günü Filistinli yetkililerle görüşecek

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Hüseyin El-Şeyh, bugün İsrail’e gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın yarın Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşeceğini duyurdu.

07.37 | Gazze’de 338 bin kişi yerinden oldu

İsrail, Gazze Şeridi’ne saldırılarını sürdürürken, Birleşmiş Milletler 338 bin kişinin bölgede yerinden olduğunu duyurdu. 

Gazzelilerin bölgeden çıkabilmesi için bir güvenli geçiş alanı sağlanması çarpıları sürüyor. 

07.30 | Beyaz Saray yetkilisi: Biden kafası kesilmiş çocuk fotoğrafı görmedi.

ABD Başkanı Joe Biden, geçen saatlerde Hamas’ın saldırılarına atıfta bulunarak “kafası kesilmiş çocuk fotoğrafları gördüğünü söylemişti. 

BBC’ye açıklamada bulunan bir Beyaz Saray yetkilisi bu iddiaları yalanladı. 

Biden’ın böyle bir fotoğraf görmediğini belirten yetkili, “İsrail’den gelen haberlere atıfta bulunuyordu” dedi. 

06.15 | İsrail Sağlık Bakanı Moshe Arbel, İsrail’e saldırı düzenlerken yaralı halde ele geçirilen Filistinlilerin tedavisinin yapılmayacağını bildirdi.

Yedioth Aharonoth gazetesinin haberine göre, Sağlık Bakanı Arbel, dün Başbakan Binyamin Netanyahu’ya yazdığı mektubunda, saldırılarda yaralanan Hamaslıların devlet hastanelerinde tedavilerinin durdurulması emrini verdiğini açıkladı. Mektubunda, “Sağlık sistemi bu zor zamanlarda İsrail askerlerinin tedavisine ve gelecek olana hazırlıklı olmaya odaklanmalıdır” diyen Arbel, kendi rehberliği altındaki kamu sağlığı sisteminin, Hamaslıları tedavi etmeyeceğini duyurdu.

05.12 | İran Cumhurbaşkanı Reisi ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman arasında ilk telefon görüşmesi 

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman telefonda Filistin’deki durumu görüştü.

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Muhammed Cemşidi, görüşmenin içeriğine ilişkin açıklama yaptı.

Buna göre, Tahran ve Riyad ilişkilerinin 7 yıl aradan sonra yeniden kurulmasının ardından Reisi ile Selman arasında ilk kez gerçekleştirilen ve 45 dakika süren telefon görüşmesinde, “Filistin’deki durum ele alındı ve İsrail tarafından Filistinlilere karşı işlenen savaş suçlarının durdurulmasının gereği vurgulandı”.

Reisi ile Selman görüşmesinde, İslam dünyasının birliğinin önemine dikkat çekilerek, Gazze’de sivil yerleşim yerlerine yönelik ağır saldırılarını sürdüren Tel Aviv yönetimine ABD tarafından verilen destek eleştirildi.

04.30 | Gazze’de Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları sebebiyle kentte hayatını kaybedenlerin sayısının yaklaşık 1200, yaralıların ise 5 bine yakın olduğunu duyurdu.

Sağlık Bakanı Vekili Dr. Yusuf Eburriş, ölenlerin ve yaralıların büyük çoğunluğunu çocuk, kadın ve yaşlıların oluşturduğunu kaydetti.

03.48 | Hamas, çocukların kafalarını kestiği ve kadınlara saldırdığı iddialarını yalanladı
 
ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da ABD’de yaşayan Yahudi cemaati liderleriyle düzenlenen toplantı öncesi yaptığı açıklamada, “Holokost’tan bu yana Yahudiler için en ölümcül gün olduğunu savunuyorum” demiş, konuşmasını bitirirken İsrail’deki kurbanlar arasında başları kesilen çocukların fotoğraflarını gördüğünü söylemişti. Sosyal medyada ve bazı haberlerde yer alan iddia, İsrail ordusu tarafından doğrulanmadı.

Ancak BBC ve Al Jazeera’de yer alan haberlere göre, Hamas internet sitesinden yayımladığı açıklamayla çocukların başlarını kestiği ve kadınlara saldırdığı iddialarını yalanladı.

Hamas internet sitesinden yayımladığı açıklamayla çocukların başlarını kestiği ve kadınlara saldırdığı iddialarını yalanlayarak, “Biz, Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas olarak, meşru mücadele yürüten halkımıza karşı kışkırtmayı amaçlayan bu asılsız iddiaları ve uydurmaları şiddetle kınıyoruz” demişti.

03.46 | Uydu görüntüleri Gazze’de yıkımın boyutunu ortaya koydu
 
BBC Verify (BBC’nin doğrulama servisi), Gazze’nin kuzeyindeki yerleşim bölgesi Rimal’daki uydu görüntülerini inceledi. Görüntülere göre, 9-10 Ekim tarihleri arasında bölgedeki birçok bina yıkıldı.
 
Ayakta kalan binalar ve yolların görünümü gibi görsel ipuçları, konumu doğrulamak için eski uydu görüntüleriyle eşleştirildi. İsrail ordusu, belirli bölgelerin “terör örgütünün tanksavar gücündeki görevliler tarafından” kullanıldığı için hedef alındığını söyledi.


Öncesi/sonrası – BBC

03.30 | İsrail’den Hamas’ın elindeki esirleri hakkında açıklama: Geri almak için elimizden geleni yapacağız
 
İsrail-Hamas çatışmasının başladığı 7 Ekim’den bu yana ilk defa İsrailli bir yetkili, Hamas’ın elindeki esirlerle ilgili açıklama yaptı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile “acil durum hükümeti” kurma konusunda anlaşan muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi lideri Benny Gantz, Hamas’ın elindeki İsrailli esirleri geri almak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

İsrail Ordu Radyosunun haberine göre, Gantz açıklamayı, acil durum hükümetinin kuruluşunun açıklandığı basın toplantısında yaptı.

Gantz, “Burada birlikte oluşumuz, düşmanlarımıza ve tüm İsrail vatandaşlarına ‘seferberlik halinde’ olduğumuzu gösteren bir mesajdır. Endişe içindeki vatandaşlarımıza sesleniyorum. Onların korkularını ve acılarını anlıyorum ama onları teselli edecek söz bulamıyorum. İsrail, bölgenin en güçlü ülkesi ve en güçlü ordu da onun” dedi.

Bu gücün Gazze’de ve gerekirse Lübnan’da hissedileceğini ve tüm dünya tarafından görüleceğini söyleyen Gantz, Hamas’ın elindeki İsrailli esirlerle ilgili de, “Sevdiklerimizi vatanlarına geri getirmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Gantz’ın açıklaması, Hamas’ın elindeki esirlerle ilgili İsrail tarafından yapılan ilk resmi açıklama oldu.

02.55 | İsrail Sağlık Bakanlığı: Savaşın başından bu yana hastanelere 3 bin 268 yaralı nakledildi

İsrail Sağlık Bakanlığı, İsrail-Hamas savaşının başladığı 7 Ekim Cumartesi gününden bu yana hastanelere 3 bin 268 yaralı nakledildiğini duyurdu.

Yedioth Aharonoth gazetesine göre, Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, dün hastanelerde 443 yaralının tedavi altına alındığı, bunlardan 105’nin durumlarının kritik olduğu bildirildi.

Açıklamada, “Savaşın başladığı 7 Ekim Cumartesi sabahından bu yana, hastanelere nakledilen yaralı sayısı 3 bin 268’e ulaştı.” ifadesi kullanıldı. İsrail resmi yayın kuruluşu KAN’a göre, öldürülen İsraillilerin sayısı 1200 olurken, yaralı sayısı ise 2 bin 900 olarak kaydedildi.

01.58 Sınır dışı edilen Filistinli işçiler, Batı Şeria’ya ulaştı

Al Jazeera’de yer alan habere göre, İsrail’deki işyerlerinden kovularak sınır dışı edilen Filistinli işçiler, Batı Şeria’daki Ramallah kentindeki barınma yerlerine geçti. 

Ramallah Valisi Laila Ghannam, yaklaşık 600 işçinin ani akınının “ezici bir durum” yarattığını söyledi. Bazı işçiler, İsrail askerlerinin kendilerine kötü muamelede bulunduğunu söyledi.

01.08 | Netanyahu: Her Hamas üyesi ‘ölü bir adam’ sayılır, ezip yok edeceğiz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkenin yeni acil durum hükümetinin ilk toplantısının ardından her Hamas savaşçısının “ölü bir adam” olduğunu söyledi. Netanyahu, cumartesi günkü sürpriz saldırısının ardından İsrail’in Hamas’ı “yok etme” niyetini ilk kez açıkça dile getirdi. 

Al Jazeera’de yer alan habere göre, savaş kabinesi ile ortaklaşa yapılan ilk açıklama olan televizyonda yayınlanan açıklamasında Netanyahu, “Hamas, IŞİD’tir ve dünyanın IŞİD’i yok ettiği gibi biz de onları ezip yok edeceğiz” dedi.

Savunma Bakanı Yoav Gallant ise, “Hamas’ı yeryüzünden sileceğiz” dedi.

01.06 | Biden, başı kesilmiş çocuk fotoğrafları gördüğünü söyledi: Holokost’tan bu yana Yahudiler için en ölümcül gün olduğunu savunuyorum

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da ABD’de yaşayan Yahudi cemaati liderleriyle düzenlenen toplantı öncesi açıklamalarda bulundu.

Hamas’ın hafta sonu gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin Biden, “Bunun Holokost’tan bu yana Yahudiler için en ölümcül gün olduğunu savunuyorum” dedi. Biden, konuşmasını bitirirken İsrail’deki kurbanlar arasında başları kesilen çocukların fotoğraflarını gördüğünü söyledi. BBC’ye göre, bu iddia sosyal medyada ve bazı haberlerde yer aldı ancak İsrail ordusu tarafından doğrulanmadı.

Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu‘ya ise, “İsrail’in savaş kurallarına göre hareket etmesinin gerçekten önemli olduğunu” söylediğini belirtti. 

00.43 | Filistin Kızılayı: Gazze Şeridi’nde 4 sağlık çalışanı öldürüldü
 
AA’nın aktardığı Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Gazze Şeridi’ni yoğun bombardıman altında tutan İsrail güçleri bölgenin kuzeyinde bir ambulansı hedef aldı. Ambulanstaki sağlık çalışanları Halil eş-Şerif, Yüsra el-Mısri ve Ahmed Dehman hayatını kaybetti. Kızılaydan yapılan bir başka açıklamada ise sağlık görevlisi Hatem Avad’ın Gazze’nin doğusundaki Karni geçiş noktasında insani görevini yerine getirirken öldürüldüğü kaydedildi. 
 
00.32 | Britanya Dışişleri Bakanı, İsrail’e resmi ziyarette bulundu
 
Britanya Dışişleri Bakanı James Cleverly, İsrail’le dayanışma göstermek için Tel Aviv ve İsrail’in güneyinin yanı sıra Kudüs’te temaslarda bulunmak üzere bölgeye gitti.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve mevkidaşı Eli Cohen’le bir araya gelen Cleverly, ülkenin güneyine de Cohen’le birlikte gitti.

Yapılan açıklamada, Cleverly’nin Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarının başlamasının ardından İsrailli ve Filistinli mevkidaşlarının yanı sıra Türkiye, ABD, Ürdün, Mısır, Almanya, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanları ile gelişmeleri ele alan görüşmeler gerçekleştirdiği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x