Bakan Yerlikaya, ‘mobil göç noktaları’nı duyurdu: Tespit ettiğimiz düzensiz göçmenleri geri gönderme merkezine gönderiyoruz

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Mobil göç noktaları umuma açık yerlerde, parklarda, plajlarda, yollarda burada üzerinde kimlik sorgusu yapıldığı zaman mobil göç noktasına davet edilip orada parmak izi ve taramadan geçirildiğinde, yasal olmayan göçmen ortaya çıktığında, onları geri gönderme merkezine gönderiyoruz ve bir süreç dahilinde kendi ülkelerine deport ediyoruz.” dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bir dizi ziyaret gerçekleştirmek üzere Bursa’ya geldi. Bakan Yerlikaya’yı Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, AKP İl Başkanı Davut Gürkan, AKP Bursa milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş karşıladı. Vali Mahmut Demirtaş’ı ziyaret eden Bakan Yerlikaya, ardından AKP İl Başkanlığı’nda partililerle bir araya geldi. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Bakan Yerlikaya, düzensiz göç akışı, uyuşturucu ile suç ve suçlularla mücadelede kararlılık mesajı verdi.

‘Operasyonların süreceğine dikkati çeken Bakan Yerlikaya, “Başta bölücü terör örgütü olmak üzere diğer tüm terör örgütleri ile mücadelemiz, ikincisi zehir tacirleri, sokak satıcısından baronuna varıncaya kadar, üçüncüsü organize suç çeteleri, benim tabirimle suç işlemekten kibirlenenler. Dördüncüsü düzensiz göç ve mücadele. Bizim ülkemize gelişi, kalışı ve çıkışı yasal olmayan yabancıya biz düzensiz göçmen, diyoruz. Bir de düzenli göçmenler var. Gelişi, kalışı ve çıkışı yasal göçmenler, düzenli göçmenlerdir. Biz düzensiz göçmenlerle ilgili çabamıza geldiğimiz ilk günden beri odaklanmış vaziyetteyiz” dedi.

Mobil göç noktaları yaygınlaşacak

Şehirlere gelen göçmenleri kontrol edebilmek amacıyla, ‘mobil göç noktaları’ kurduklarını belirten Yerlikaya, “İstanbul’da 3,5 aydır uyguladığımız ‘mobil göç noktası’ uygulaması var. 16 milyonluk bir şehirde 17 milyon yakına bir turistin olduğu, 1 milyonun biraz üzerinde yabancının yaşadığı bir yerde düzensiz göçmeni hak, hukuka riayet ederek tespit etmek için İstanbul’a 38, Bursa’ya 5 mobil göç noktası kurduk. Bu sayıları da arttıracağız. Mobil göç noktaları umuma açık yerlerde, parklarda, plajlarda, yollarda burada üzerinde kimlik sorgusu yapıldığı zaman mobil göç noktasına davet edilip orada parmak izi ve taramadan geçirildiğinde, yasal olmayan göçmen ortaya çıktığında, onları geri gönderme merkezine gönderiyoruz ve bir süreç dahilinde kendi ülkelerine deport ediyoruz. Bu süreci insani ve vicdani bir duruşla yapıyoruz. Biz bize yakışanı tarihimizden, medeniyetimizden, inancımızdan nasıl bellediysek, düzensiz göçle ilgili de aynı o ihtimamı gösteriyoruz. Göstermeye de devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

” Suçlunun, suç işlemeden önlenmesi en hayırlı iştir”

Geçtiğimiz haftalarda İnegöl’de düzenlenen operasyona katılan güvenlik güçlerini tebrik eden Bakan Yerlikaya, “Organize suç çeteleri ile mücadelemiz sürüyor. İnegöl’de arkadaşlarımız güzel bir iş yaptılar. Ben valimi, emniyetimi, jandarmamı, istihbaratımı tebrik ediyorum. Bize destek olan, güvenlik birimlerimizin yanında yer alan hem de dualarıyla bize destek olan bütün Bursalı kardeşlerime teşekkür ediyorum. Onların güvenlik birimlerine destek olmaları, bizim gücümüzü daha da arttırıyor. Suçlunun küçüğü büyüğü yok. Suçlunun, suç işlemeden önlenmesi en hayırlı iştir. Bakanlık olarak bu birinci görevimizdir. Suç işlemesini önleyici hizmetlerimizde güçlenmek. Eğer ortada engellenememiş bir suç varsa onu da aydınlatmak, adalete teslim etmektir” dedi.

“Milletimizin huzurunu bozanların ensesindeyiz”

Bütün asayiş suçlarına karşı kararlılıkla mücadele edileceğini belirten Bakan Yerlikaya, “Çetelerle mücadelede, uyuşturucu ile mücadelede, bütün asayiş suçlarla mücadelede kararlılığımız var. Biz milletimizin huzurunu bozanların ensesindeyiz. Onların da nefeslerini keseceğiz diyoruz. Sizden aldığımız güç, hukukun bize verdiği yetkiyle götürüp adalete teslim ediyoruz” diye konuştu. (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x