2021’de halka açılan Bird, iflas başvurusunda bulundu

The Wall Street Journal‘a göre, mevcut kredi verenler varlıkları satın almayı kabul etti ve şirket, Apollo Global Management (Yahoo’nun sahibi) ve ikinci haciz kredi verenlerden alınan 25 milyon dolarlık bir kredi aracılığıyla ayakta tutuluyor.

Şirket, şirketin normal şekilde çalışmaya devam edeceğini ve “yeniden yapılandırma süreci sırasında ve sonrasında şehir ortaklarına, satıcılara, tedarikçilere ve çalışanlara karşı mali yükümlülüklerini karşılamak için yeterli likiditeye sahip olduğunu ve her zamanki gibi faaliyet göstereceğini” yazdı. Başvuru, ayrı kuruluşlar olan Bird Canada veya Bird Europe’u etkilemeyecek.

Bird, bir tür müzayede şeklindeki bir anlaşma yoluyla varlıklarını mümkün olan en yüksek fiyata satmayı hedefliyor. Mevcut kredi verenler, önümüzdeki birkaç ay içinde işlemleri diğer teklif sahiplerine açmadan önce bir temel teklif belirleyecek.

2021’de halka açılan Bird, iflas başvurusunda bulundu

Bird, 2021 yılında bir “SPAC” (özel amaçlı satın alma şirketi) aracılığıyla 2,3 milyar dolarlık zımni değerlemeyle halka açıldı ancak hisseleri bir yıldan kısa bir süre sonra eridi. Crunchbase raporuna göre kurucu Travis VanderZanden 2022’nin sonlarında şirketten ayrıldı ve bu noktada şirketteki hissesi Miami’deki evinden daha az değerliydi. Bird, bu yıl çok düşük değerleme nedeniyle New York Borsası’ndan çıkmak zorunda kaldı.

Bird, e-scooter’ların sürdürülebilir bir kentsel mobilite çözümü olarak görülmesi nedeniyle 2017-18’de birçok şehirde büyük ilgi gördü. Karlılık eksikliğine rağmen büyümeye devam etti ancak COVID salgını şirketi dünya çapında birçok lokasyondaki faaliyetlerini durdurmaya zorladı. O zamandan bu yana şehirler e-scooter kiralamaya karşı daha düşmanca davranmaya başladı; bazıları artık bunları potansiyel bir güvenlik tehlikesi olarak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x