Yine tartışmalı satış, yine aynı isim: Şaban Kayıkçı

Adı ‘kara para aklamak’ suçlamalarıyla gündeme gelen Sezgin Baran Korkmaz, ABD’de yargılandığı davada geçtiğimiz günlerde tahliye edildi.

ABD’de 132 milyon doları ödemek şartıyla tahliye edilen Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’deki faaliyetlerinin ise devam ettiği iddia ediliyor. İstanbul Nuruosmaniye’deki 50 milyon dolarlık binanın 16 Haziran 2023’de Sezgin Baran Korkmaz’ın Borajet’e yönelik operasyonu sonucu Şaban Kayıkçı’ya satıldığı iddiaları gündeme geldi.

Şaban Kayıkçı ise Kervansaray ve Paramount Otel’in sahibi olan isim.

Birgün’den Timur Selçuk’un aktardığına göre, Sezgin Baran Korkmaz, Borajet ile yaptığı devir anlaşmasının sonucunda şirketin eski sahibi olan Yalçın Ayaslı’nın borçları gerekçesiyle Nuruosmaniye’deki binanın Şaban Kayıkçı’ya devredilmesine yol hazırladı.

PARAMOUNT OTEL’DEN NURUOSMANİYE’YE

Timur Selçuk’un yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Yıllar geçti, Türkiye’de tezgah değişmedi.

2023 yılında yine hedefte çok değerli bir bina ve çevresinde aynı isimler var.

Bu kez bina; İstanbul Kapalıçarşı’nın yanı başındaki Nuruosmaniye’de. Yaklaşık 50 milyon dolar değerinde. Turistik Nuruosmaniye Caddesi üzerindeki bu binada Babıali zamanı Milliyet Gazetesi vardı. ABD’de yaşayan iş insanı Yalçın Ayaslı, binayı satın aldıktan sonra düzenlemiş ve Armaggan isimli bir mağaza açmıştı. En üst katta açtığı gurme Osmanlı mutfağına sahip Nar Lokantası bir dönemin popüler mekanı olmuştu.

Yalçın Ayaslı, Borajet’in sahibiydi. Ve bu şirket 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra Sezgin Baran Korkmaz’ın hedefindeydi. Yalçın Ayaslı’nın iddiasına göre; Sezgin Baran Korkmaz, Borajet ve kendisi hakkında FETÖ iddialarıyla haberler yayınlattı, Borajet’i bu sayede bedelsiz almak istiyordu. Bu süreçte Borajet’in sözleşmeleri iptal edildi ve batık duruma geldi. Yalçın Ayaslı, Borajet’in hisselerini SBK’nin sahibi olduğu Bugaraj A.Ş.’ye sıfır bedelle devretti.

Sözleşme gereği Borajet’in banka borçları hariç tüm borçlarını SBK’nin şirketi üstlenecekti. Ancak Borajet’in uluslararası bir bankaya kredi borcu vardı. Bu borcun ödenmemesi ihtimaline karşılık Yalçın Ayaslı’nın İstanbul’da Kapalıçarşı’ya komşu, Nuruosmaniye’deki 5 katlı binası ipotek edildi. Yani ileride doğması muhtemel borçlara karşılık verilmiş bir teminat ipoteğiydi.

Paramount Otel gibi nice mülkten sonra şimdi 50 milyon dolar değer biçilen bu bina ‘çökme’ iddialarıyla dava konusu.

Yalçın Ayaslı’nın avukatı Mustafa Ateş, ipotek edilen Nuruosmaniye’deki binanın hukuka aykırı bir şekilde usulsüz olarak satıldığını öne sürdü ve dava açtı.

Mustafa Ateş, binanın ipotek edilmesi ve icra takibi sürecinde Yalçın Ayaslı’nın avukatı olan Burhan Asaf Şafak’ın binayı bu durumu bildiği halde devralmasının hukuka aykırı olduğunu iddia ediyor.

Avukat Mustafa Ateş, bunu tespit ettikten sonra Nuruosmaniye’deki binayla ilgili olarak Armada Varlık A.Ş ve Yalçın Ayaslı’nın eski avukatı Burhan Asaf Şafak’a karşı menfi tespit ile tapu iptal ve tescil davası açtı. Burhan Asaf Şafak adına tapu kaydının yolsuz tescil nedeniyle iptalini istedi ve binanın yeniden Yalçın Ayaslı adına tescil edilmesini talep etti. Dosyada davalı taraf olarak Armada Varlık Yönetim A.Ş. ve Burhan Asaf Şafak yer alıyor. Mustafa Ateş’in talebi üzerine İstanbul 19. Asliye Hukuk Mahkemesi 28 Nisan 2022’de binanın tapusuna ‘davalıdır’ şerhi konulmasına hükmetti.

Kapalıçarşı’nın yanı başındaki binanın davası sürerken ilginç bir gelişme daha yaşandı. İddiaya göre; Burhan Asaf Şafak, tapusunda ‘davalıdır’ şerhi bulunan binayı 16 Haziran 2023’te sattı.

Kim satın aldı dersiniz?

Yine yanılmadınız.

Şaban Kayıkçı.

Her zaman olduğu gibi tartışmalı satışlar döndü, dolaştı Şaban Kayıkçı’da sona erdi.

Peki, SBK’nin tezgahlarının en sonunda ve en kârlı anda devreye giren Şaban Kayıkçı’nın sırrı ne?

Diyarbakırlı iş insanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminden beri yanından ayrılmayan danışmanı Mücahit Arslan’a (Gerçek ismi Ali İhsan Arsan) çok yakın bir isim. Mücahit Arslan ona ‘Ağabey’ diye hitap ediyor.

Şaban Kayıkçı’ın hayatı, AKP döneminin bir masalı gibi.

Bugün milyarlarca dolara hükmeden Şaban Kayıkçı, yıllar önce Diyarbakır İl Tarım Müdürlüğü’nde sıradan bir memurdu. Devlete ait Gübretaş, 2008’de çiftçiye ucuz gübre sağlamak için İran’daki Razi Petrokimya’yı satın almaya karar verdi. Bu sırada Şaban Kayıkçı, Asya Gaz şirketini kurdu. Sadece 4 ay sonra kamu bankalarından aldığı 20 milyon euro krediyle Razi Petrokimya’nın satışına yüzde 24 ortak yapıldı. O dönem MHP’li milletvekilleri bu satışta yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla açıklamalarda bulunmuştu. Çiftçinin gübre masrafı azalmadı, aksine her geçen gün katlanarak arttı ama Şaban Kayıkçı büyük servetin sahibi oldu. Bahadır Özgür’ün yazılarından Gübretaş’ın gemilerini Şaban Kaşıkçı’nın nasıl satın aldığını da öğrenmiştik.” (YAZININ TAMAMI)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x