Yeniden Refah’ın ‘Cumhur’ kararına Milli Görüşçülerden ilk yorum: Terörden yana olmadılar

  • HABER 7 – ÖZEL

Türkiye’de seçim sathına girildi. 14 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde partiler, son ittifak görüşmelerini gün içerisinde gerçekleştirdi. Ve daha önce kendi Cumhurbaşkanı adayını çıkarma kararı alan Yeniden Refah Partisi, listelerin YSK’ya teslim edileceği son günde Cumhur İttifakı’na dahil oldu. Kararı açıklayan YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la konuştuklarını ve uzlaşmaya varıldığını duyurdu.

Mübarek Ramazan-ı Şerif ayının ilk günlerinde yaşanan bu gelişme ise, Milli Görüşçüler tarafınca olumlu karşılandı. Konuyla ilgili Haber 7’ye açıklamada bulunan isimler arasında Milli Görüş’ün duayen yazarı Ekrem Kızıltaş, TBMM 20 ve 21. Dönem Refah Partisi ve Fazilet Partisi Diyarbakır Milletvekili Ömer Vehbi Hatipoğlu ve merhum Erbakan Hoca’nın doktorluğunu da yapmış TBMM 19. Dönem Refah Partisi Tokat Milletvekili Ahmet Feyzi İnceöz vardı. İşte; Kızıltaş, Hatipoğlu ve İnceöz’ün açıklamaları:

KIZILTAŞ: “MİLLETİMİZ İÇİN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM”

Gazeteci ve yazar Ekrem Kızıltaş, Yeniden Refah Partisi’nin son günde Cumhur İttifakı’na dahil olmasını şu ifadelerle yorumladı:

“Öncelikle hayırlı olsun diyorum. Birkaç gün önce bu ittifakın olmayacağı ve dolayısıyla Yeniden Refah Partisi’nin yoluna tek başına devam edeceğini, seçimlere kendi listesiyle girip, Sayın Fatih Erbakan’ın Cumhurbaşkanı adayı olacağını duyduğumuzda zannediyorum, ülkemizdeki pek çok insan gibi ben de üzülmüştüm. Bugün itibariyle pek çok insanın beklentisi gerçekleşmiş oldu. Ve malum ittifakların Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) iletilmesi açısından son gün olan 24 Mart’ta açıklamalar yapıldı. Bu sevindirici bir gelişme çünkü Türkiye’nin bugün karşı karşıya bulunduğu durum ve 14 Mayıs’ta yapılacak seçim… Yani bu durum sıradan bir durum değil ve o seçim de sıradan bir seçim değil… Bu seçimlere yönelik olarak değişik hesaplardan daha çok Türkiye’yi sevmenin ve Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde durma mücadelesine destek olmak gerekiyor. Anlaşıldığı kadarıyla Yeniden Refah Partisi de bu anlayışta olması hasebiyle Cumhur İttifakı ile beraber olma kararı aldı. Milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

Kızıltaş, Yeniden Refah’ın kendi Cumhurbaşkanı adayı çıkarmasına gelen tepkileri örnek göstererek Erbakan’ın ittifaka katılımını, “Sayın Fatih Erbakan katılmayacaklarını açıkladıklarında pek çok insan bu işin böyle bitmemesi gerektiği yönünde telkinde bulunmuştu. Tahmin ediyorum, kendi aralarında birtakım görüşmeler yaptılar ve AK Parti tarafından da girişimler oldu… Bunun neticesinde bir karar alınmış olabilir” diye anlattı.

HATİPOĞLU: “DOĞRU BİR KARARDIR”

Refah Partisi ve Fazilet Partisi sıralarından iki dönem Diyarbakır Milletvekilliği yapan Ömer Vehbi Hatipoğlu, Fatih Erbakan’ın kararı hakkındaki ilk yorumları, “Hayırlı olmasını diliyorum. Yeniden Refah Partisi’nin bu konudaki tutumunun, ülkenin yararına olacağı inancını taşıyorum. Özellikle Büyük Birlik Partisi, HÜDA PAR, MHP ve AK Parti’nin ittifakını, muhafazakâr kesimi ikilemden kurtarmak konusunda önemli buluyorum. Bence doğru bir karardır. Fatih Bey en azından diğer ittifaka katılmayarak farkını ortaya koymuştur” şeklinde oldu.

Hatipoğlu, Yeniden Refah’ın son anda Cumhur İttifakı’na dahil olmasını, “Partilerin ittifak görüşmelerinde son ana kadar bazı uzlaşmazlıklar olabilir. Hatırlanacağı üzere Erbakan Hoca’nın hayattayken kurmuş olduğu Kutsal İttifak bozulmuştu. Milliyetçi Çalışma Partisi, Islahatçı Demokrasi Partisi ve Refah Partisi’nin oluşturduğu ittifak, son gece, Erbakan Hoca’nın aldığı kararla seçimlere girmişti. Burada da benzer bir durum olabilir. Bu sebeple bunun altında başka bir şey aramaya gerek görmüyorum” diye açıkladı.

İNCEÖZ: “TERÖRDEN YANA OLMADILAR”

Bir dönem merhum Necmettin Erbakan Hoca’nın doktorluğunu yapan, Refah Partisi Tokat Milletvekili Ahmet Feyzi İnceöz, terör vurgusunda bulunarak yaklaşan seçimleri ve Fatih Erbakan’ın kararını şu şekilde özetledi:

“Güzel bir söz vardır, ‘Dereler, ırmaklar, büyüyerek denizlere akarlar’ diye… Yani, şu anda milletin ekseriyetinin sağduyulu olduğu ve özellikle vatan millet sevdalısı insanlarının yoğrulduğu Anadolu topraklarında, Selçuklu’dan itibaren, epey mücadelenin verildiği ve rahmetli Erbakan Hocamızın ‘Hak-Batıl’ diye yorumladığı mücadelede, elbette batılın karşısında, hakkı temsil edenlerin bir araya gelmesinin tezahürüdür bu… Sevinçliyiz… Hayırlı olsun diyoruz… Yapılması gerekeni yaptılar… MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Bey’in de söylemiş olduğu güzel bir söz var, ‘Mesele beka meselesi, memleket meselesi olunca gerisi teferruattır’ diye… Yani, bu toprakların birliği ve beraberliği için 30 bine yakın şehit vermişiz… Bu terör belasıyla birlikte olanlarla olmayanların mücadelesidir bu… Fikir cephesinde bir mücadeledir… Onlar, terörden yana olmadılar. Ama maalesef orada olmayı kendine reva görenleri de Rabbimize havale ediyoruz… Onlar inşallah bu seçimlerde milletimizden gerekli cevabı alacaklardır. Milletimiz ferasetiyle, sağduyusuyla yine Reisimizi Cumhurbaşkanı seçecektir. Şu anda kuvveden fiile dönüştü… Sevinçliyiz… Zaten ben rahmetli Erbakan Hocamızın doktorluğunu yapma şerefine de eren birisiyim. Kendisiyle yakın çalışmalarımız vardı… Ailece görüşmelerimiz vardı… Tabi Fatih Erbakan’ın çocukluğunu da çok iyi hatırlıyorum. Hakikaten çok iyi bir şekilde yetişti… Yani Fatih Bey, asaletinin gereğini yaptı. Kendisini de camiasını da kutluyorum. Olması gereken buydu. Çok sevinçliyim… İnşallah, Allah’ın izniyle daha da kuvvetli olarak, çok kuvvetli bir oy oranıyla tekrar ‘Nerede kalmıştık?’ diyeceğiz…”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir