‘Pembe kokain’ adlı uyuşturucu Avrupa ve İngiltere’yi sardı

“Pembe kokain” olarak adlandırılan tehlikeli bir uyuşturucunun Avrupa’yı “kasıp kavurduğu” ve Birleşik Krallık‘ın çeşitli bölgelerinde satıldığı bildirildi.

Adına rağmen pembe renkli uyuşturucunun, kokainden yapılmadığı, aslında ketamin ve MDMA adlı uyuşturucu türevlerinin karışımından elde edildiği belirtildi. Uyuşturucu, “pembe kokain” olarak bilinmesinin yanı sıra “Tuci” ya da “2C” olarak da adlandırılıyor.

BM’nin bir raporuna göre uyuşturucu İspanya, Avusturya, İsviçre ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde sık görülüyor.

Uyuşturucunun, geçen yıl İngiltere’de bir festivalde bulunması, uyuşturucu kontrolü yapan yardım kuruluşu The Loop’un bir uyarı yayınlamasına yol açtı. Uyarıda “pembe kokain” olarak satılan toz, Lost Village müzik festivalinde bulundu” denildi.

The Sun gazetesinin aktardığına göre, uyuşturucunun, Manchester ve Sheffield gibi şehirlerde bulunduğu iddia ediliyor.

Drugs Science yardım kuruluşunda araştırmacı olan Dr. Hannah Thurgur, uyuşturucunun kalp sorunlarına, bulanık görmeye, panik ataklara ve anksiyeteye neden olabilecek korkunç sorunlar doğurabileceği konusunda uyardı.

“KARIŞTIRMAK TEHLİKELİ OLABİLİR”

Dr. Hannah Thurgur, “Uyuşturucuları karıştırmak tehlikeli olabilir. Örneğin, alkol ve benzo gibi iki depresan ilacı karıştırmak özellikle risklidir, çünkü bu durum nefes almayı ve kalp atış hızını ciddi ölçüde yavaşlatabilir. Pembe kokain yeni ortaya çıkan bir uyuşturucu. Asıl zorluk, başka neyle karıştırılabileceğini bilmektir; bu nedenle kullanıcılar için uyuşturucuları kontrol edecek daha fazla projeye ihtiyacımız var” dedi.

GEÇEN YIL 13 KİLO ELE GEÇİRİLMİŞTİ

Geçen yıl İbiza’da polisler, bir İngiliz uyuşturucu çetesini yakalamış ve piyasa değeri 1.1 milyon sterlin olan 13 kilo “pembe kokain” ele geçirmişti.

Polis, çetenin “çoğunlukla İngiliz” ve “şiddet yanlısı” olduğunu, uyuşturucunun yanı sıra bir hafif makineli tüfek de ele geçirdiklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir