Netanyahu’dan, ABD-İran mahkum takası anlaşmasına eleştiri

İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada Netanyahu, “İran’ın nükleer altyapısını ortadan kaldırmayacak, nükleer çalışmalarını sonlandırmayacak bilakis Tahran’ın sponsorluğunu yaptığı terör unsurlarına finansman sağlayacak anlaşmalara ilişkin İsrail’in pozisyonu açık.” ifadesini kullandı.

İsrail, İran’ın yürüttüğü nükleer programı ve bölgede ilişkili olduğu grupları “bir numaralı ulusal güvenlik tehdidi” olarak kabul ediyor. Tahran’ın nükleer programına ilişkin 2015’te varılan anlaşmaya şiddetle karşı çıkan İsrail, dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın 2018’de anlaşmadan çekilmesini desteklemişti. İsrail, Tahran’ın nükleer programına karşı caydırıcılık anlamında askeri müdahalenin masada olmasını savunuyor.

ABD-İRAN ARASINDA MAHKUM TAKASI ANLAŞMASI
ABD ve İran medyasında yer alan haberlerde, İran’ın Güney Kore’de dondurulmuş 6 milyar dolarının serbest bırakılması karşılığında iki ülkenin tutuklu takası yapacağı bilgisi paylaşılmıştı. Beyaz Saray, 10 Ağustos’ta, İran’da tutuklu 5 ABD vatandaşının cezaevinden çıkarılıp ev hapsine alındığını doğrulamıştı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Ali Bakıri de ABD ile yürütülen tutuklu değişimine ilişkin müzakerelerde yaşanan gelişmelere dikkati çekerek, İran’ın dondurulmuş varlıklarının ve ABD’de tutuklu bulunan çok sayıda İran vatandaşının serbest bırakılacağını kaydetmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı, Güney Kore’de dondurulan 6 milyar dolar ile ilgili serbest kalacak varlıkların yönteminin İran’ın tasarrufunda olduğunu açıklamıştı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, 11 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, İran’da tutuklu ABD vatandaşlarının tamamen serbest bırakılıp ülkeye dönmeleri için yürütülen müzakerelerin devam ettiğini belirterek henüz bir anlaşmaya varılmadığını bildirmişti.

İran’ın Güney Kore’de dondurulan varlığının da 6 milyar dolar olduğunu teyit eden Kirby, İran’ın bu parayı ne şekilde kullanılabileceğiyle ilgili kısıtlamalar olacağını ifade etmişti.

İran Merkez Bankası Başkanı Muhammed Rıza Ferzin, dün, Güney Kore’de dondurulan varlıklarının blokajının kaldırıldığını açıklamıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x