Herkes bu haberi paylaşıyor gerçek ne çıktı… Odatv araştırdı

Kutalmış Gürbüz

The Economist Intelligence Unit (Economist Dergisi İstihbarat Birimi), dünya çapından verileri toplayarak, yaşanabilir 173 şehrin bulunduğu bir liste hazırladı.

Tüm dünyada 10 binden fazla şehir yer alırken, “yaşanabilir” olarak değerlendirilen şehirler listesinde sadece 173 şehir yer aldı.

Dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde ilk 10 sıra şu şekildeydi: Viyana, Kopenhag, Melbourne, Sidney, Vancouver, Zürih, Calgary, Cenevre, Toronto, Osaka ve Auckland.

Avrupa’dan toplam dört şehir ilk ona girerken, geri kalanlar Avustralya, Kanada, Japonya ve Yeni Zelanda’dan listeye girdi. Öte yandan yaşam standartları bakımından dünyanın en yaşanabilir şehirleri sıralamasının en alt sırasında yer alan 10 şehir şu şekildeydi:

Douala, Kiev, Harare, Dhaka, Port Moresby, Karaçi, Lagos, Cezayir, Trablus, Şam.

Fakat sosyal medyada ve Türk basınında yer alan haberlere ve paylaşımlarda, İstanbul’un en son sırada Kiev’den hemen sonra geldiği iddia edildi.

İşte o iddialar:

“AVRUPA’DA SONDAN İKİNCİ OLDU”

Öte yandan T24, Tele1, Gerçek Gündem ve Artı Gerçek adlı haber sitelerinde yer alan haberlerde, İstanbul’un en yaşanabilir şehirler listesinde, Avrupa kıtasında sondan ikinci sırada geldiği, sonuncunun Kiev olduğu söylendi.

Fakat The Economist’in listesi Avrupa kıtası özelinde değil, dünya genelinde yapıldığı için Avrupa’dan birçok şehrin listeye dahil edilmediği görüldü. The Economist’in sadece Avrupa şehirlerinin yaşam standartlarını kıyasladığı böyle bir çalışma mevcut değil.

Zira Avrupa’da yer alan ve bilhassa savaş yüzünden harap olan Ukrayna’nın Harkov, Mariupol ve Donetsk şehirleri, öte yandan Balkanlarda yer alan gelişmemiş şehirler, Moldova ve daha birçok Avrupa kenti listede yer almadı.

Dolayısıyla böyle bir kıyaslama adil değil. Avrupa ile ilgili paylaşılan liste, dünya çapındaki 173 şehirlik listenin sadece Avrupa’da yer alan şehirleriyle oluşturuldu. Öte yandan söz konusu Avrupa listesinin mart ayında yayınlandığı tespit edildi.

Avrupa kıtasında toplam bine yakın şehir yer alıyor. Paylaşılan listede ise 44 şehir var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x