Gizli alerjiniz olabilir! Yastığınızı ve peluş oyuncaklarınızı hemen kontrol edin

Doğru şartlarda doğru kurallarla üretilmeyen peluş oyuncakların, solunum rahatsızlıklarına neden olduğu biliniyor. Doldurulmuş hayvanlar, şık yastıklar ya da bebekler oldukça sevimli görünseler de toz ve ince parçacıkların neden olduğu risk sebebiyle özellikle alerjik bünyeli çocuklardan ve kişilerden uzak tutulmalı.

ALERJİ TETİKLEYEBİLİR

Peluş oyuncaklar, toz akarları, küf ve mantar gibi alerjenleri barındırabiliyor. Bu alerjenler, bazı reaksiyonlara sebep olarak astım belirtilerini tetikleyebilir. Ancak bu risk oyuncağın uygun ve düzenli bakımı, temizliği ile kontrol altına alınabiliyor.

PAMUKLU TERCİH EDİN

Peluş kumaş, genellikle bir polar veya ipek kumaşın üzerine özel bir makineyle tüylerin eklenmesiyle üretiliyor. Bu tüyler, peluş kumaşın yumuşak ve kabarık dokusunu oluşturuyor. Ancak bazen de doğal olmayan ve sağlığa zararlı polyester, naylon gibi kumaşlar da kullanılabiliyor. Bu nedenle peluş alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kumaşının ve malzemelerinin pamuklu olması.

SİRKE VE KARBONATLA TEMİZLİK

Ilık su içine sirke ve karbonat karıştırarak, güçlü bir temizleyici elde edebilirsiniz. Hazırladığınız suya leke ve kirlerin yoğun olduğu durumlarda sabun da ekleyerek daha güçlü bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bir fırça veya bez yardımıyla hazırladığınız suyla, ıslatarak oyuncağın her tarafını silebilirsiniz.

GÜNEŞTEN UZAK TUTUN

Peluş kumaşların kurutulması da yıkanması ve temiz tutulması kadar önemli. Peluş kumaşları makinede kurutmanız önerilmez, bunun yerine doğrudan güneş ışığından uzak bir yerde asarak ya da sererek kurutabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir