Finans Şirketi: Şimdi Alınacak 2 Kripto Para Bunlar!

ABD merkezli finans şirketi The Motley Fool’un analisti, en son açıklamalarında, iki kripto para birimine dikkat çekti ve “bugünün” satın alım için uygun olduğuna işaret etti. Özellikle analist RJ Fulton, düzenleyici endişelerin önemini belirtiyor. İşte detaylar…

Kripto para birimleri zor bir dönemden geçti

Fiyatlardaki son artıştan önce, Mart ayının başı kripto için zor bir dönemdi. Kripto şirketlerine karşı çok sayıda dava açıldı ve yatırımcılar en kötüsüne hazırlanırken yaklaşan düzenleme korkusu arttı. O zamandan beri, son bankacılık fiyaskosu merkez sahneye çıktığından, yaygın düzenleme konuşmaları soğumuş görünüyor. Ancak kripto düzenlemesinin ABD’ye geleceğine inanmak için hala pek çok neden var ve yatırımcıların bu gün geldiğinde hazırlıklı olduklarından emin olmaları gerekiyor. Önemli olan olup olmadığı değil, ne zaman olduğudur.

Kripto para varlık sınıfının karmaşıklığı ve enginliği nedeniyle, yasa koyucular herhangi bir kapsamlı düzenlemeyi uygulamakta zorlandılar. Buna rağmen, kilit yetkililerin geçmiş yorumları, alacakları olası eylem yoluna ışık tuttu ve sorunlar tek bir şeye indirgendi: Kripto bir emtia mı yoksa menkul kıymet mi? Bu kutuplaştırıcı soruyu yanıtlamak için, milletvekilleri genellikle bir varlığın menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için Howey testi olarak bilinen testi kullanırlar. Adını 1946’daki bir Yüksek Mahkeme davasından alan Howey testi, bir varlığı menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için dört şekilde analiz eder. Howey testi, başkalarının çabalarından elde edilen kar beklentisiyle ortak bir girişimde para yatırımı varsa varlıkların menkul kıymet olarak kabul edildiğini söylüyor.

Bitcoin ve Ethereum öne çıkıyor

Yasa koyucular, kriptonun çoğunun bir menkul kıymet olduğunu düşünürse, bu, tüm manzaranın önemli ölçüde değişeceği anlamına gelir. Tıpkı hisse senetleri sunan halka açık şirketler gibi, menkul kıymet olarak kabul edilen kripto para birimlerinin de ABD Kayıt ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından uygulanan kurallara uyması gerekir. Bu, nihayetinde kripto para birimlerinin şeffaflık standartlarını karşıladığından emin olmak için daha sıkı raporlamaya yol açacaktır. Aynı zamanda daha fazla engel yaratacak ve sonuç olarak fiyat takdiri için idealden daha az bir ortam yaratacaktır.

Aksine, bir kripto para birimi Howey testini geçemez ve bir emtia olarak kabul edilirse, emtialar menkul kıymetlerle aynı standartta tutulmadığından olası düzenleme miktarı önemli ölçüde azalır. Bunu akılda tutarak, yatırımcıların portföylerini emtia olarak kabul edilmesi en muhtemel olan kripto para birimlerine öncelik verecek şekilde uyarlamaları çok önemlidir, çünkü bu en az kesintiyi sağlayacaktır. Analiste göre, bu yaklaşımı kullanarak bakıldığında iki seçenek öne çıkıyor: Bitcoin ve Ethereum.

Bitcoin’de ufukta halving de var

Analistin özellikle Bitcoin için dikkat çektiği bir diğer önemli konu, halving süreci oldu. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere halving’ler Bitcoin’e özgüdür ve koduna fiziksel olarak bağlanmıştır, böylece yeni coinlerin dolaşıma girme oranı kabaca her dört yılda bir azalır. Bitcoin’lerin yaratılmasının birincil yolu, bir sonraki bloğu başarıyla çıkaran madencilere verilen bir ödül şeklindedir. Başlangıçta blok ödülü 50 Bitcoin’di. Ancak zaman geçtikçe bu sadece 6,25’e düştü ve Mayıs 2024 civarında blok ödülü sadece 3,125 Bitcoin olacak. Analist, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Şaşırtıcı bir şekilde, Bitcoin’in fiyatını grafiklendirdiğimizde ve önceki tüm halving’lerin tarihlerini üst üste koyduğumuzda, net bir eğilim ortaya çıkmaya başlıyor – Bitcoin geçmişte, bir sonraki halving’e kabaca bir buçuk yıl kala dibe vurma eğilimindeydi. Halving’ler değişmez olduğundan sıradaki halving’in Mayıs 2024’te gerçekleşeceğini neredeyse kesin olarak tahmin edebiliriz. Bir sonraki halving yaklaşık 15 ay sonra olduğu için, Bitcoin’i önemli ölçüde indirimli bir fiyata satın almak için bir fırsat sunuyor.

Ayrıca analist, BTC’nin halving’den bir buçuk yıl sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığına işaret ediyor. “Bu sefer aynı olursa, Kasım 2025, yatırımcıların gözünü tutması gereken bir tarih olabilir,” diye ekliyor. Halving’ler arasındaki bu döngünün diğerleriyle aynı şekilde devam edip etmeyeceğini zaman gösterecek, ancak bir başka ölçüm daha var. Analiste göre Bitcoin yüzde 65’ten fazla değer kaybettiğinde, satın almak için en kazançlı zamanlardan birinde olduğu kanıtlandı. Bitcoin tarihinde yüzde 60’tan fazla birden fazla kayıp bildirdi ve üç kez değerinin %80’inden fazlasını bile kaybetti. Analiste göre geriye dönüp bakıldığında bunun gibi sert düşüşlerden sonra Bitcoin satın alanların, fiyatlar yeniden ivme kazandığında en çok fayda sağlayanlar olduğu açık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir