Duvarlardaki küf nasıl temizlenir?

Küf, biraz nem ve sıcaklık ile her ortamda oluşabilecek bir mantar türüdür. Bu oluşum, ahşaptan, duvara kadar herhangi bir yüzeyde uygun koşullar geliştiğinde yetişebilir. Duvardaki küf bazen siyah, bazen yeşil bazen kahverengi bazen de beyaz olabilir.

Küf türüne göre sağlığınızı tehdit edebilir. Bunun için temizleme işlemine başlamadan önce duvardaki küfün hangi tür küf olduğunu belirlemeniz gerekir.

  • Alerjik küfler: Dezenfekte edici ürünler ile güvenle temizlenebilir.
  • Patojenik küfler: Küçük bir halde ise dezenfekte edici ürünlerle temizlenebilirken, büyük koloni halindekiler profesyonel çözüm gerektirir.
  • Zehirli küfler: Profesyonel çözüm ve temas eden tüm eşyaların imha edilmesi gerekir.

DUVARLARDAKİ KÜF OLUŞUMU NE SIKLIKLA TEMİZLENMELİ?Duvarınızda herhangi bir küf oluşumu fark ettiğiniz ilk anda temizlenmesi gereken bir durumdur. Küf oluşumunu gözünüzle görmeseniz bile aşağıda yer alan maddeler sayesinde bu oluşumun önüne geçebilirsiniz:

  • Eviniz de herhangi bir küf kokusu aldığınızda bunu görmezden gelmeyin. Koku, küf probleminin başlangıç aşamasıdır.
  • Sızdıran bir musluk ve çatınız varsa bunun acilen tamir ettirmeye çalışın.
  • Duvarlarınıza dokunduğunuzda bir yumuşaklık ya da nemlilik hissediyorsanız içten bir küflenme olayı başlamış olabilir.
  • Eviniz yetersiz havalandırma yüzünden buharlaşma yapmasına izin vermeyin.

DUVARDAKİ KÜF NASIL TEMİZLENİR?

Adım 1: Duvardaki Küfleri Temizlemek İçin Temizleme Solüsyonunu HazırlayınDuvardaki küfü temizlemek için bir temizlik kovası içerisine bir ölçü bulaşık deterjanı, 10 ölçü çamaşır suyu ve 20 ölçü suyu karıştırın. Bu solüsyonu dilerseniz bir sprey şişesine de aktarabilirsiniz. Bulaşık deterjanı solüsyon içerisinde spreyin duvarda daha uzun süre tutunmasını sağlayacaktır.

Adım 2: Kendinizi KoruyunDuvardaki küfü temizlemek için solüsyonu uygulamadan önce üzerinize herhangi bir sıçrama ihtimaline karşı eski bir kıyafet giymeniz gerekebilir. Bunun yanı sıra bir yüz maskesi, koruyucu gözlük ve eldiven takmalısınız.

Adım 3: Odayı HavalandırınDuvardaki küfü temizlemeye başlamadan önce bulunduğunuz ortamdaki hava sirkülasyonunu arttırmak için camları ya da havalandırmayı açın.

Adım 4: Temizleme Solüsyonunu UygulayınDuvardaki küfü temizlemek için temizleme solüsyonunu alttan başlayarak yukarı doğru olacak şekilde yüzeye uygulayın. Aşağıdan yukarı doğru uygulanan yöntem küfü en etkili oranda temizlerken aynı zamanda duvarınızın zarar görmesini engeller.

Adım 5: Duvarı Kurumaya bırakınTemizleme solüsyonunu uyguladıktan sonra silmeyin. Duvarın kendi halinde hava akışı ile kurumaya bırakın.

Adım 6: Kalan Lekeleri Kontrol EdinDuvar tam anlamıyla kuruduktan sonra temizlediğiniz alanda koyu lekeler kalıp kalmadığını kontrol edin. Eğer koyu lekeler hala var ise duvardaki küfü temizlemek için aynı işlemi tekrar edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x