Büyükelçiler Konferansı… Bakan Fidan: Türkiyesiz AB gerçek aktör olamaz

Konuşmasında ‘Vizyonumuz Türkiye’yi sistem kurucu ülke haline getirmek’vurgusunda bulunan Bakan Fidan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

“Türkiye yüzyılına adım atıyoruz. Vizyonumuz Türkiye yüzyılında Türkiye’yi sistem kurucu aktörler halinde getirmektir. Küresel adaletsizlikleri ortadan kaldıran, barış, güvenlik ve istikrar üreten, insanlığı kucaklayıcı bir sistemin kurulması için diğer ülkelerle birlikte çalışacağız

‘TERÖR ÖRGÜTLERİNE VE ARKALARINDAKİ GÜÇLERE NEFES ALDIRMAYACAĞIZ’

Barışı ve güvenliği tesis etmekiçin tedbir ve girişimlerimizi yoğunlaştıracağız. Güvenlik, huzur ve istikrara en büyük tehdit terör örgütleridir. Tüm ilgili kurumlarımızla birlikte terör örgütlerine göz açtırmayacağız. Adı ister PKK olsun, ister FETÖ olsun terör örgütlerine ve arkalarındaki güçlere nefes aldırmayacağız.

Ukrayna savaşının sona erdirilmesi için çaba göstermeye devam edeceğiz. Karadeniz’de sükûnetin sağlanması temel önceliğimiz olacaktır. Karadeniz tahıl girişiminin yeniden canlandırılması için bütün taraflarla temaslarımızı sürdüreceğiz.

‘YUNANİSTAN’DAN SAMİMİYET BEKLİYORUZ’

Ege ve Doğu Akdeniz’de çıkarlarımızı hassasiyetle korumaya devam edeceğiz. Yunanistan ile pozitif atmosferin devamı için uğraşacağız. Yunanistan’dan, Ege’de bizimle aynı samimiyeti bekliyoruz.

Filistin’de çözüm mutlaka iki devletli olmalıdır. Bu vizyona zarar veren her türlü harekete karşı duracağız. 

Türkiyesiz AB’nin küresel bir aktör olamayacağını buradan bir kez daha vurgulamak istiyoruz.”

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x