6 Analistten FED Sonrası Bitcoin Dip Fiyatı Tahmini!

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın şahin duruşunu pekiştirmesinin ardından kripto piyasası, Bitcoin liderliğinde, bazı istisnalar hariç kırmızı bölgeye daldı. Analistler Bitcoin’in bundan sonraki yönünü tahmin etmeye çalışıyor.

Analist, 2023’te Bitcoin için bir ralli beklemiyor!

Geniş çapta takip edilen kripto analisti Benjamin Cowen, Bitcoin (BTC) için 2013 görünümünü güncelleyerek hem ayıların hem de boğaların mahvolacağı konusunda uyarıda bulunuyor. Yeni bir strateji oturumunda Cowen, Bitcoin fiyatının, 2022’deki düşüş piyasasının ardından yılın geri kalanında, çoğunlukla düşüş yıllarının ardından 2015 ve 2019’da olduğu gibi dalgalanacağına inandığını söylüyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bence bu yıl piyasa katılımcılarının her iki tarafını da, hem boğaları hem de ayıları doğrayacak. Bu yıl için genel beklentim. Ve bence bazı insanlar bundan çok daha karmaşık olmasını istiyor ve ya sadece aşağı ya da sadece yukarı olacağını söylüyor. Ancak, gerçek şu ki 2015 ve 2019’a bakarsanız, bunları takip eden yıllar sadece ayı piyasası yıllar, nispeten dalgalıydı ve her iki tarafı da oldukça kolay bir şekilde mahvetti. Ve bu yılın gerçekten farklı olmasını beklemiyorum.

Cowen, yakın vadede Bitcoin’in 22.200 doların üzerinde kalıp kalamayacağını görmek için izlediğini söylüyor. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Kısa vadede, 22.200 doların altında bir günlük kapanış biraz zayıf görünmeye başlayacak. Bu olmazsa ve bu kanalın alt kısmından bir yükseliş görmeye başlarsak, o zaman burada hala potansiyel bir artış için yer var, buna rağmen yeni bir zirveye çıkmıyor bile. Hala biraz yukarı çıkıp gerçekten çok fazla zaman harcamadığı bu önceki seviyelerden bazılarını (yaklaşık 25.000 dolar) test edebilir. Ancak, bu yıl zirvelere doğru bir ralli göreceğimizi düşünmüyorum.

“Bitcoin traderlar dikkatli olmalı!”

Kripto analisti Justin Bennett, Bitcoin traderlarını, kripto önemli bir direnç alanının altında işlem gördüğü sürece ayıların muhtemelen üstün olduğu konusunda uyarıyor. Analist, Bitcoin’in gelecekteki yönünün BTC’nin 23.130 dolarlık kilit direnç seviyesini geri alıp almamasına bağlı olduğunu söylüyor. Bennett, bu yıl şimdiye kadar 23.130 doların Bitcoin için çok önemli bir alan olduğunu vurguluyor.

Kaynak: Justin Bennett

Analistin kritik fiyat seviyesinin altında Bitcoin trade’i ile Bennett, BTC boğalarının birkaç destek alanına güvenebileceğini söylüyor. Bitcoin boğaları bir geri dönüş yapar ve 23.130 doları alırsa, Bennett BTC’nin 25.200 dolara kadar çıkmasını hiçbir şeyin durduramayacağını düşünüyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Ancak, yukarıda bahsedildiği gibi, BTC’yi 22.000 dolar Ocak trend çizgisinin üzerindeyken açığa satış yapmayı tavsiye etmiyorum. 22.000 doların altında bir günlük kapanış, 21.500 dolarlık desteği ve 20.800 dolardaki likidite havuzunu açar. Bununla birlikte, BTC likidite havuzunu 20.800 dolardan çıkarırsa, 20.000 dolarlık desteğin yeniden test edilmesini durduracak pek bir şey yok.

Kaynak: Justin Bennett

Daha yüksek bir dip mi yoksa düşüş trendinin başlangıcı mı?

Kitco kıdemli teknik analisti Jim Wyckoff’a göre, Mart ayı Bitcoin vadeli işlem fiyatlarının erken trade’de biraz yükseldiğini, ancak vadeli işlem fiyatının 20.020 dolara düştüğü için öğleden sonra hepsi değiştiğini belirtiyor. Wyckoff, “Boğalar, günlük çubuk grafikte yeni başlayan bir fiyat düşüş trendi oluştuğundan ve ayılar biraz ivme kazandığından, genel kısa vadeli teknik avantajlarını kaybetti” diyor.

Technical Roundup’ın en son haber bültenine göre, Bitcoin 23.300 dolarda bulunan aylık dirençten geri çekilmeye devam etti ve ana destek bölgesi 19.400 dolar ile 20.500 dolar arasında bulunuyor.

BTC 1 aylık grafik. Kaynak: Technical Roundup

Haber bülteni, analistler arasındaki mevcut tartışmanın şu anda ‘mevcut geri çekilmenin başka bir yüksek tepeden önce daha yüksek bir dip olup olmayacağı’ etrafında odaklandığını söylüyor. Bu doğrultuda, “Görüşümüze göre, ihtiyatlı bir şekilde, bunun daha yüksek bir dip olması durumu, en yüksek günlük direncin, yani 23700 doların üzerinde uygulanabilir hale geliyor. Daha agresif bir şekilde, tartışma alt sınırın üzerinde 22600 dolardan yapılabilir,” yorumunu yapıyor.

BTC 1 günlük grafik / Kaynak: Technical Roundup

Technical Roundup’ın mevcut piyasa yapısına ilişkin yorumu iki faktöre dayanıyor. Bu aralıkta yaşanan dalgalanma ve daha iyi tanımlanmış destek seviyelerinin 20.000 dolara yakın olması gerçeği. Analistler, “Aralık kırılmalarının hiçbiri herhangi bir yönde devam etmedi ve bu nedenle temiz bir piyasa yapısı modeli beklemek erken olabilir” diyor.

Bitcoin için kritik alan

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto para piyasasının oynaklığı son haftalarda zayıftı. BTC’nin kısa vadeli zımni oynaklığı (IV) son zamanlarda %40’ın altına düştü ve işlem hacmi yeni düşük seviyelere ulaştı. Pazar araştırmacısı ve veri analisti WuBlockchain tarafından yapılan bir Twitter paylaşımına göre bu, BTC’nin ‘son derece sıkı bir likidite aşamasına’ girdiğini gösteriyor.

On-chain veri analiz firması CryptoQuant’a göre Bitcoin, long pozisyonların 22.000 dolarlık likiditesini yeniden test ederken, son 24 saatte 5.000’den fazla BTC borsalardan ayrıldı. Borsalardan BTC çıkışlarındaki artış, yükseliş yatırımcılarını destekleyebilir. Piyasada ne kadar az BTC bulunursa, kritik desteğin üzerinde tutma olasılığı o kadar yüksektir. BTC, yedi ve on dört günlük zaman dilimlerinde sırasıyla %5,5 ve %10’luk düzeltmeler kaydederek önemli ölçüde düştü. Bitcoin en yakın desteğinin üzerinde tutunamazsa, 21.000 dolar ve 20.000 dolar gibi daha düşük seviyeleri ziyaret etmeye hazır görünüyor.

Bitcoin günlük grafik / Kaynak: TradingView

Piyasa duyguları Bitcoin’de yükseliyor!

ARK Invest’in eski lider kripto analisti Chris Burniske’ye göre, Bitcoin fiyatının grafikteki mevcut konumu bir perspektif meselesi. Bazı düşüş eğilimi gösteren yatırımcılar, bir aralığın kırılmaya doğru ilerlediğini görebilirken, Burniske durdurulamayacak bir plaj topu yakalıyor.

Analist, özellikle dolar endeksi (DXY) ve oranlar olmak üzere makroekonomik göstergelerin Bitcoin’in mevcut durumunu belirlemede çok önemli olduğunu vurguluyor. Her iki gösterge de düşüş yaşarsa, BTC potansiyel olarak 25.000 dolarlık direnç seviyesini kırabilir. Ek olarak analist, gelecekte önemli ölçüde artma potansiyeline sahip olduğuna inandığı için Ethereum’un (ETH) BTC’ye karşı fiyat hareketini yakından izliyor.

Bitcoin’in fiyatı 20.000 dolarlık düşük bir aralıkta sıkışıp kalmasına rağmen, yüksek zaman dilimi momentum aracı olarak bir umut ışığı var. LMACD kısa süre önce bir yükseliş geçişi sinyali verdi. Bu sinyal daha önce Bitcoin için en az %1.000’lik bir yatırım getirisi ile sonuçlanmıştı. Satış baskısı hafiflemiş gibi görünse de, Bitcoin’in fiyat grafiği ve birkaç haftalık konsolidasyon, satın alma faaliyetinde eksiklik olduğunu gösteriyor. Geçmişte, bir trendin tersine dönmesi, daha yüksek bir zaman diliminde ortaya çıkan momentum ölçümleriyle işaretlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir